atomowa-bomba-hitlera

Atomowa bomba Hitlera

Czy Hitler pod koniec II wojny światowej dysponował bombą atomową? Jeżeli tak, dlaczego nie użył jej dla odwrócenia losów wojny? Co miała wspólnego z badaniami jądrowymi Poczta Rzeszy i jaka była faktyczna rola ministra uzbrojenia Alberta Speera w niemieckim projekcie atomowym? Próbując odpowiedzieć na te pytania Rainer Karlsch odsłania w swej książce kulisy badań jądrowych w Niemczech, próby skonstruowania bomby atomowej oraz opisuje prace nad różnymi rodzajami Wunderwaffe (V1, V2, rakieta międzykontynentalna i inne). Autor dotarł do licznych, po części nieznanych do tej pory materiałów źródłowych w archiwach niemieckich, brytyjskich, amerykańskich i rosyjskich oraz do świadków wydarzeń z lat wojny (m.in. naocznych świadków testów atomowych przeprowadzonych w Niemczech pod koniec wojny), a także dokonał wizji lokalnej miejsc, w których prawdopodobnie przeprowadzano próby jądrowe, i poddał analizie zebrane tam próbki gruntu. Na tej podstawie weryfikuje dotychczasowe poglądy historyków nauki na temat stanu prac nad bronią masowego rażenia pod koniec wojny w Trzeciej Rzeszy.


W książce podano wiele nieznanych szerzej — choć popartych historycznymi źródłami — faktów na temat prac nad bombą atomową w nazistowskich Niemczech.

Pierwsza część opisuje sposób organizacji — czy raczej dezorganizacji — niemieckich badań nad materiałami rozszczepialnymi i ich zastosowaniem.  Nie istniał w Niemczech podobny do amerykańskiego duży projekt badawczy. Zamiast tego funkcjonowały zespoły rozproszone po całej Rzeszy, co utrudniało wymianę naukową, ale z drugiej strony pomagało utrzymać całość badań w tajemnicy.

Część druga to opis pierwszych prób reaktorowych, zrazu nieudanych, potem coraz śmielszych i przynoszących coraz lepsze wyniki, a między nimi także rozmaitych wypadków. W trzeciej i czwartej części autor zajmuje się podejmowanymi próbami praktycznego zastosowania reakcji jądrowych do budowy broni, metodami jej przenoszenia (rakiety dalekiego zasięgu), a nawet testami z udziałem jeńców wojennych.

Piąta, ostatnia część dotyczy powojennych losów niemieckich naukowców biorących udział w tych badaniach, ich karier, powodów milczenia i tajnych misji zwycięzców.


Tytuł: Atomowa bomba Hitlera
Autor: Rainer Karlsch